The Philippines does not uphold the separation of church and state
In Favicon zambo.png Philippines you can grow your own Herbal Remedies to Cure Diseases, Ailments & Illnesses.
Aloe Vera Astragalus Bankoro Bilberry Bitter Gourd (Ampalaya) Bitter Orange Black Cohosh Cat's Claw Chamomile Chasteberry Coconut Cranberry Dandelion Echinacea Ephedra European Elder Tree Evening Primrose Fenugreek Feverfew Flaxseed Garlic Ginger Ginkgo Ginseng (Asian) Golden Seal Grape Seed Green Tea Hawthorn Hoodia Horse Chestnut Kava Lavender Licorice Malunggay Moringa Oleifera Milk Thistle Mistletoe Passion Flower Peppermint Oil Red Clover Ringworm Bush (Akapulko) – Cassia alata Saw Palmetto St. John's Wort Tawa Tawa Turmeric Valerian Yohimbe
Accept the Bitter to get Better

Governors of the Philippines 2007 - 2010

From Philippines
Jump to: navigation, search

Connect with Family! Connect with old friends! Click on any letter below.

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z
Create Name's page

Connect with new friends!
When you find a RELATIVE or FRIEND in Zamboanga Wiki, Link your pages. Connect with the world!!
It’s FREE and SIMPLE. Our Social Network at Work for You.

Create your own Profile. Start a Genealogy Page
Post only information you want to share.

Regions | Philippine Provinces | Philippine Cities | Municipalities | Barangays | High School Reunions


Governors of the Philippines 2007 - 2010

Abra

Eustaquio Purugganan Bersamin - CAR Region XIV

Agusan del Norte

Erlpe John M. Amante - Region XIII

Agusan del Sur

Maria Valentina Galido Plaza - Region XIII

Aklan

Carlito Samson Marquez - Region VI

Albay

Jose Ma. "Joey" Clemente Sarte Salceda - Region V

Antique

Salvacion Z. Perez - Region VI

Apayao

Elias K. Bulut - CAR Region XIV

Aurora

Bella Flor J. Angara Castillo - Region III

Basilan

Jum J. Akbar - Region XV-ARMM

Bataan

Enrique "Tet" Tuason Garcia Jr. - Region III

Batanes

Telefloro F. Castillejos - Region II

Batangas

Maria Rosa Vilma T. Santos Recto - Region IV-A

Benguet

Nestor F. Fongwan - CAR Region XIV

Biliran

Rogelio J. Espina - Region VIII

Bohol

Erico Boyles Aumentado - Region VII

Bukidnon

Jose Ma. R. Zubiri, Jr. - Region X

Bulacan

Joselito Andrew Roxas Mendoza - Region III

Cagayan

Alvaro Trinidad Antonio - Region II

Camarines Norte

Jesus Typoco, Jr. - Region V

Camarines Sur

Luis Raymund Favis Villafuerte Jr. - Region V

Camiguin

Jurdin Jesus Modina Romualdo - Region X

Capiz

Victor Arancillo Tanco - Region VI

Catanduanes

Joseph "Boboy" Chua Cua - Region V

Cavite

Erineo Saquilayan Maliksi - Region IV-A

Cebu

Gwendolyn F. Garcia - Region VII

Compostela Valley

Arturo T. Uy - Region XI

Cotabato

Jesus Nonato Sacdalan - Region XII

Davao del Norte

Rodolfo Paguia Del Rosario - Region XI

Davao del Sur

Douglas C. Cagas - Region XI

Davao Oriental

Corazon Nuñez Malanyaon - Region XI

Dinagat Island

Jade B. Ecleo - Region XIII

Eastern Samar

Ben Pagaran Evardone - Region VIII

Guimaras

Felipe Hilan Araño Nava - Region VI

Ifugao

Teodoro Brawner Baguilat Jr. - CAR Region XIV

Ilocos Norte

Michael Marcos Keon - Region I

Ilocos Sur

Deogracias Victor Barbers Savellano - Region I

Iloilo

Niel D. Tupas - Region VI

Isabela

Ma. Gracia Cielo M. Padaca - Region II

Kalinga-Apayao

Floyledia R. Diasen - CAR Region XIV

La Union

Manuel Campos Ortega - Region I

Laguna

Teresita S. Lazaro - Region IV-A

Lanao del Norte

Mohamad Khalid Quibranza Dimaporo - Region X

Lanao del Sur

Mamintal "Bombit" Alonto Adiong Jr. - Region XV-ARMM

Leyte

Carlos Jericho L. Petilla - Region VIII

Maguindanao

Datu Sajid Islam Uy Ampatuan - Region XV-ARMM

Marinduque

Jose Antonio N. Carrion - Region IV-B

Masbate

Elisa Olga Kho - Region V

Mindoro Occidental

Josephine Ramirez Sato - Region IV-B

Mindoro Oriental

Arnan Capulong Panaligan - Region IV-B

Misamis Occidental

Loreto Leo S. Ocampos - Region X

Misamis Oriental

Oscar Seriña Moreno - Region X

Mountain

Maximo Badecao Dalog - CAR Region XIV

Negros Occidental

Isidro P. Zayco - Region VI

Negros Oriental

Emilio C. Macias - Region VII

Northern Samar

Raul Aguila Daza - Region VIII

Nueva Ecija

Aurelio Matias Umali - Region III

Nueva Vizcaya

Luisa Lloren Cuaresma - Region II

Palawan

Mario Joel T. Reyes - Region IV-B

Pampanga

Fr. Eduardo T. Panlilio - Region III

Pangasinan

Amado Totaan Espino Jr. - Region I

Quezon

Rafael P. Nantes - Region IV-A

Quirino

Dakila Carlo Enriquez Cua - Region II

Rizal

Dr. Casimiro Alcantara Ynares III - Region IV-A

Romblon

Natalio F. Beltran III - Region IV-B

Samar

Milagrosa Tee Tan - Region VIII

Sarangani

Miguel Rene Alcantara Dominguez - Region XII

Shariff Kabunsuan

Declared unconstitutional by the supreme court.

Siquijor

Orlando Anoos Fua Jr. - Region VII

Sorsogon

Sally Ante Lee - Region V

South Cotabato

Daisy Avance Fuentes - Region XII

Southern Leyte

Damian Gaviola Mercado - Region VIII

Sultan Kudarat

Suharto Tan Mangudadatu - Region XII

Sulu

Surigao del Norte

Robert Ace S. Barbers - Region XIII

Surigao del Sur

Vicente Pimentel, Jr. - Region XIII

Tarlac

Victor Areno Yap - Region III

Tawi-Tawi

Sadikul Adalla Sahali - Region XV-ARMM

Zambales

Amor D. Deloso - Region III

Zamboanga del Norte

Ronaldo E. Yebes - Region IX

Zamboanga del Sur

Aurora Enerio Cerilles - Region IX

Zamboanga Sibugay

George T. Hofer - Region IX